Obraz z łódzkiego planetarium był na Księżycu i wrócił.


    Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
    Oddział w Łodzi
    ul. Pomorska 16
    91-416 Łódź
    www.ptma-lodz.astronomia.pl


    EME, czyli Earth-Moon-Earth, to znana technologia polegająca na wykorzystaniu odbicia od Księżyca przesyłanych wiadomości drogą radiową. MoonBounce polega wysyłaniu, odbijaniu od Księżyca i odbieraniu obrazków, zakodowanych na falach radiowych.

 28 kwietnia Kłodzka Grupa Radioamatorów, z pomocą ARISS Polska i Polskiego Związku  Krótkofalowców, wysłała w paśmie 23 cm (1,2 GHz)
w stronę Księżyca kilka obrazków, narysowanych przez polskie dzieci. Udało się także odebrać sygnał. Obraz wysłany z Kotliny Kłodzkiej odebrano przez radioteleskop w Holandii. Wśród radioteleskopów odbierających 28 kwietnia sygnał, odbity od Księżyca, znalazł się także polski radioteleskop w Piwnicach koło Torunia. Jest to pierwsza akcja MoonBounce realizowana w Polsce w ramach Międzynarodowego Miesiąca Astronomii (GAM – Global Astronomy Month).

    Sygnał radiowy potrzebuje około 2-3 sekund na przebycie blisko 800 tyś km (w obie strony). Zakłócenia, które widać na obrazkach są spowodowane dwukrotnym przejściem fali radiowej przez atmosferę. Czas całkowitego przesłania zakodowanego obrazu (320x240 pikseli) to około 72 sekundy.

    W ramach konkursu „Lecimy na księżyc i z powrotem na Ziemię. Czasu jest niewiele, ale i Ty możesz dołączyć!”, został wysłany obrazek z Łódzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Projekt „łódzkiego obrazka na Księżyc” nadzorował nauczyciel Bogusław Malański.
(bm,rj)

ZDJĘCIA


Fotografia wysłana


Fotografia odebrana

Credits to: Daniela de Paulis, www.opticks.info, CAMRAS www.camras.nl,
Hands-On Universe, Europe, www.euhou.net, Kłodzka grupa EME,
ariss.pzk.org.pl. Dalsze wykorzystanie zgodnie z licencją Creative
Commons.

-----------
http://www.vmb.arisspolska.info

http://www.arisspolska.info/?p=2821


    Opracowanie - R. Jabłoński.
    <<< Informacje<<<